باشگاه آذر


چرا برخی از غذاها، سردرد میگرنی را تشدید می کند؟ آیا حذف آنها از رژیم غذایی در درمان میگرن موثر است؟ اینکه آیا واقعا برخی از غذاها موجب سردرد میگرنی می شود در دست مطالعه است، اما بسیاری از متخصصان برای درمان میگرن راهکارهایی چون تغییر در رژیم غذایی را پیشنهاد می کنند.

آیا تغییر رژیم غذایی واقعا موثر است؟

طراحی و اجرای مطالعات در مورد تاثیر غذا بر روی میگرن به دلایل زیادی سخت است.

اول اینکه ارزیابی پایبندی فرد به یک رژیم غذایی خاص سخت است. به علاوه هرفردی ممکن است با یک ماده ی غذایی خاص دچار میگرن شود.

مطالعات بسیاری در مورد رژیم غذایی کم چربی و سرشار از سبزیجات و تاثیر آنها بر روی سردرد میگرنی انجام شده است. در یکی از این مطالعات، ۴۲ شرکت کننده ی میگرنی در یکی از این گروه ها به طور تصادفی قرار گرفتند.

  • تغییر در رژیم غذایی که شامل چهار هفته رژیم غذایی گیاهی و کم چرب و دوازده هفته حذف غذاهایی که موجب میگرن می شوند.
  • یک مکمل دارونما (دوز پایینی از امگا ۳ و ویتامین E) بدون هیچ تغییر در رژیم غذایی- این دوز از مکمل ها آنقدر پایین بودند که دارای هیچ اثر درمانی نبودند.

رژیم گیاهی بدون چربی به این معنا است که افراد نباید هیچ محصول حیوانی- مثل گوشت، ماهی، شیر، تخم مرغ و عسل را مصرف کنند.

حذف رژیم نیز به معنی حذف غذاهایی است که موجب سردرد میگرنی می شوند. اما بیماران این غذاها را دوباره آهسته آهسته به رژیم خود برگرداندند.

غذاهای حذف شده شامل غذاهای زیر بودند:

  • قهوه، چای، الکل
  • شکلات
  • شکر
  • دانه ها و آجیل ها
  • غلات خاص (مثل ذرت، جو، گندم چاودار)
  • حبوبات خاص (مثل سویا، نخود، بادام زمینی)
  • میوه های خاص (مثل تمام مرکبات، موز، سیب)
  • سبزیجات خاص (مثل سیب زمینی شیرین، سیب زمینی، کرفس، بادمجان، فلفل، پیاز، سیر و گوجه)

نتایج نشان داد که با تغییر رژیم غذایی، بیشتر شرکت کنندگان سردردشان بهبود یافت. در گروه دوم نیمی از شرکت کنندگان سردردشان بهبود یافت اما نیمی دیگر از آنها بهبود نیافتند.

به علاوه در ۱۶ هفته ی اول مطالعه، گروه اول سردردهای شدید کمتری از گروه دوم داشتند.

با این وجود تفاوت زیادی بین دو گروه در تعداد افرادی که دچار سردرد بودند رخ نداد. وقتی که از بهبود سردرد در دوران رژیم صحبت می کنیم، دقیقا نمی دانیم که کدام گروه بهتر بوده است.

پیشنهاد باشگاه آذر: آموزش های رفتار درمانی برای التیام سردرد

چگونه یک غذا موجب شروع سردرد میگرنی می شود؟

غذاها ممکن است با یک روند آلرژی زا ایجاد میگرن کنند. به این صورت که سیستم ایمنی فرد فعال شده و یک آنتی بادی تولید می کند و یا اینکه مکانیسم عدم تحمل غذایی ایجاد کند که در این روش، آنتی بادی ترشح نمی شود اما بدن همچنان واکنش نشان می دهد که این حساسیت نامیده می شود نه آلرژی.

در مطالعه ی بالا یک رژیم غذایی گیاهی کم چرب، شما را به خوردن غذاهای گیاهی که خاصیت ضد التهابی دارند تشویق می کند.

به همین ترتیب گوشت و محصولات لبنی التهاب زا است و نخوردن آنها موجب کاهش میگرن می شود.

در حقیقت این خاصیت التهابی برخی از غذاها با شواهد علمی مشهود است. مطالعه ای نشان داد افرادی که دچار میگرن بودند با مصرف غذاهای خاص مثل غذاهای ادویه دار، آجیل ها، دانه ها، غذاهای دریایی، نشاسته و افزودنی ها، آنتی بادی بیشتری ترشح می کردند. این مطالعه نقش غذاهای آلرژی زا را در شروع یا افزایش میگرن نشان داد.

بنابراین برخی از غذاها یک وضعیت التهابی در برخی از افراد میگرنی ایجاد می کنند، سپس ممکن است سطح میگرن را پایین آورد و ممکن است در این زمان یک حمله ی میگرنی توسط فاکتورهای دیگر ایجاد شود.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد چرا حذف برخی از غذاها در کاهش میگرن موثر است. حذف برخی از غذاها موجب کاهش وزن می شود و کاهش کالری و وزن، موجب کاهش حملات میگرنی می شود.

پیشنهاد باشگاه آذر: آیا گوشی های هوشمند باعث میگرن می شوند؟

حرف آخر

حقیقت این است که شما باید درک کنید چه چیزی معقول است. اگر با خوردن یک غذا احساس می کنید میگرن شما آغاز می شود بدون در نظر گرفتن سخنان دانشمندان، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اما بهتر است رژیم غذایی خود را تحت نظر دکتر کنترل کنید. اما با وجود همه ی اینها سعی کنید زیاد به خود سخت نگیرید.

کاری از گروه محتوای باشگاه آذر

درباره : بدنسازی

مقاله در یک نگاه

برای سوزاندن چربی ها علاوه بر رژیم و ورزش به موادی نیاز دارید که سوخت و ساز بدن شما را بالا ببرد و یکی از این روش های افزایش متابولیسم مصرف مواد چربی سوز طبیعی است. قهوه، فلفل تند، ماهی، چای سبز، روغن نارگیل، سیر و پیاز با افزایش سوخت و ساز و با سیر نگه داشتن شما به مدت زیاد به کاهش وزن کمک می کنند.

بدن ما همه ی تلاش خود را برای استفاده ی مفید از مواد مصرفی، انجام می دهد. یکی از این تلاش ها شامل ذخیره انرژی اضافی بدن به عنوان چربی می باشد. هرچند چربی به خودی خود بد نیست، اما چربی بیش از حد هم خوب نیست. چربی اضافی موجب فشار بر بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. برخی از غذاها نه تنها مصرف کالری های شما را کاهش می دهند، بلکه به عنوان یک چربی سوز طبیعی متابولیسم شما را نیز بالا می برند. باشگاه آذر لیستی از چربی سوزهای طبیعی را در این مطلب برای شما گرآوری کرده است.

فلفل تند

چربی سوز طبیعی- فلفل- باشگاه آذر

فلفل تند یا چیلی برای افزودن طعم و مزه به غذا فوق العاده است. یکی از فواید بی نظیر فلفل، سوزاندن کالری و رسیدن به وزن ایده آل است. چیلی، منبع خوبی از کپسایسین است- ماده ای که طعم تندی به فلفل می دهد و موجب شکستن چربی ها و کالری سوزی می شود. بنابراین هر چه فلفل تندتر باشد، میزان چربی سوزی آن نیز بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد باشگاه آذر: با بهترین مواد غذایی چربی سوز آشنا شوید

ماهی

چربی سوز طبیعی- ماهی- باشگاه آذر

ماهی در سطح بالای لیست رژیم غذایی سالم است. این ماده سرشار از پروتئین است- ماده ای که برای کاهش وزن سالم بسیار اهمیت دارد. ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ نیز می باشد که موجب تعادل چربی های خوب در بدن می شود. ماهی به دلیل حس سیری زیاد، از پرخوری کاذب نیز جلوگیری می کند. سالمون از سالم ترین ماهی هاست که فواید زیادی برای قلب، مفاصل و دستگاه گوارش دارد.

چای سبز

چربی سوز طبیعی- چای سبز- باشگاه آذر

یکی از مواد چربی سوز طبیعی که موجب افزایش متابولیسم در بدن می شود، دمنوش لاغری چای سبز است. افزایش متابولیسم به معنای افزایش سوخت و ساز چربی ها و در نتیجه کاهش وزن می باشد. چای سبز به غده ی تیروئید در افزایش تیروکسین و تنظیم سطح انرژی بدن نیز کمک می کند. اگر میزان انرژی بدن شما کم باشد، نه تنها کالری نمی سوزانید، بلکه ممکن است دچار پرخوری نیز بشوید.

روغن نارگیل

چربی سوز طبیعی- روغن نارگیل- باشگاه آذر

علاوه بر داشتن طعمی فوق العاده، روغن نارگیل سرشار از مواد مغذی و سالم است. طبق تحقیقات انجام شده، روغن نارگیل میزان سوخت و ساز بدن و سطح انرژی را بالا برده و موجب می شود تا چربی های اضافه را بسوزانیم.

کره

چربی سوز طبیعی- کره- باشگاه آذر

شاید عجیب باشد اگر کره را یک چربی سوز طبیعی بدانیم، اما حقیقت است. کره طبیعی سرشار از ویتامین های محلول در چربیست که موجب می شود آنها را بسوزانید. موادی چون لائوریک اسید و کلسترول های مفید، موجب ایجاد تعادل و کالری سوزی می شوند. کره برای افرادی که در رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات هستند نیز مفید است.

سیر و پیاز

چربی سوز طبیعی- سیر و پیاز- باشگاه آذر

سیر و پیاز هر دو از یک خانواده هستند، در نتیجه خواص آنها نیز یکسان است. این دو ماده، متابولیسم بدن را افزایش می دهند و چربی های اضافی را می سوزانند. به علاوه دارای خواص ضد التهابی، بهبود گوارش، تنظیم قند خون و بهبود جریان خون می باشند.

قهوه

چربی سوز طبیعی- قهوه- باشگاه آذر

درست است که مصرف بیش از حد قهوه با مشکلاتی چون افزایش اضطراب و بی خوابی همراه است، اما مصرف به اندازه ی آن موجب افزایش متابولیسم بدن و کالری سوزی خواهد شد. مصرف قهوه در هنگام صبح با افزایش انرژی به افزایش فعالیت های فیزیکی نیز کمک خواهد کرد.

حتما بخوانید: عوارض مصرف قهوه ی فراوان

علاوه بر مصرف به اندازه ی آن، باید مراقب موادی که به آن اضافه می کنید، باشید. افزودن شکر و خامه به قهوه، نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی کند، بلکه کالری زیادی نیز به بدن شما وارد می کند.

مترجم: مریم اصیلی

درباره : بدنسازی

به گزارش باشگاه آذر به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، این دیدار از سری رقابت های لیگ برتر انگلیس است که ساعت ۲۰:۰۰ در استادیوم ” اتحاد ” شهر منچستر انگلستان برگزار خواهد شد.

گزارشگر این رقابت عادل فردوسی پور و اجرای برنامه برعهده رضا جاودانی و محمد رضا احمدی است.

این مسابقه در قالب برنامه “گزارش ورزشی” کاری از گروه ورزش شبکه سه سیماست که به تهیه کنندگی حسین ذکایی، پوشش داده می شود.

درباره : بدنسازی

به گزارش باشگاه آذر از مهر، تیم فوتبال کاشیما آنتلرز ژاپن با غلبه بر تیم پرسپولیس در مجموع دو بازی رفت و برگشت بر بام قهرمانی آسیا ایستاد تا نماینده شایسته کشورمان در این مسابقات نایب قهرمان شود.

مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در حالی به پایان رسید که در کمال ناباوری سیامک نعمتی هافبک تیم پرسپولیس با ۶ اخطار و یک اخراج، خشن ترین بازیکن مسابقات لیگ قهرمانان شد.

بعد از سیامک نعمتی، روزبه چشمی مدافع استقلال با ۴ اخطار و یک اخراج و شجاع خلیل زاده با ۵ اخطار دومین و سومین بازیکن خشن آسیا شدند.

در این مسابقات شجاع خلیل زاده با ۳۸ خطا پر خطاترین بازیکن این مسابقات شد و فرشید اسماعیلی با ۳۱ و کمال کامیابی نیا با ۳۰ خطا پر خطاترین بازیکنان مسابقات بودند.

به این ترتیب این ۵ بازیکن سرخابی در زمره درگیرترین و خشن ترین بازیکنان آسیا در فصل تازه به اتمام رسیده این مسابقات بودند.

درباره : بدنسازی

به گزارش باشگاه آذر، تیم پومسه سه نفره زنان کشورمان با ترکیب آتوسا فرهمند، سیده معصومه حسینی و سونا رزاقی بر سکوی قهرمانی مسابقات جهانی چین تایپه ایستاد.

درباره : بدنسازی

به گزارش باشگاه آذر به نقل از خبرآنلاین، سامان قدوس مهاجم دو رگه تیم ملی ایران که پیش از جام جهانی ٢٠١٨ بازی برای ایران را به سوئد ترجیح داد، روز گذشته در کنار دیگر ملی پوشان برای دیدار دوستانه مقابل ترینیداد و توباگو حضور نداشت. در واقع سامان در حال حاضر اصلا ایران نیست و در خصوص نبودش شایعه عجیبی به گوش می رسد؛ اینکه او به دلیل خدمت سربازی و مشمول بودن فعلا برای حضور در کشور دچار مشکل شده است.

درباره : بدنسازی

۳۵۲۰۹۰۷۱۹۲۸۶۲۷۷۳۳۱۸

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷

عکاس: مهدی قلیپور

رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی کشور

رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی کشور در قصرشیرین بین تیم‌های مازندران و کرمانشاه برگزار شد که در پایان این رقابت‌ها تیم مازندران با نتیجه ۷ بر ۳ از سد کرمانشاه گذشت و مقام قهرمانی را از آن خود کرد.
درباره : بدنسازی

به گزارش باشگاه آذر به نقل از مهر، رقابت های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی کشور در گروه الف، روزهای ۲۴ و ۲۵ آبان ماه در شهر قصر شیرین استان کرمانشاه برگزار شد و در پایان تیم های مازندران، کرمانشاه و البرز به ترتیب اول تا سوم شدند.

نتایج دیدارهای فینال، رده بندی و کسب عنوان های پنجم تا نهم به شرح زیر است:

فینال: مازندران ۷- کرمانشاه ۳
رده بندی: البرز ۶- همدان ۴
پنجم- ششم: تهران ۶- توابع تهران ۴
هفتم- هشتم: گیلان ۶- لرستان ۴
نهم- دهم: خراسان شمالی ۵- گلستان ۴

رده بندی تیمی:
۱- مازندران
۲- کرمانشاه
۳- البرز
۴- همدان
۵- تهران
۶- توابع تهران
۷- گیلان
۸- لرستان
۹- خراسان شمالی
​۱۰- گلستان

درباره : بدنسازی

تمرین اسید لاکتیک توسط بدنسازان و سایر ورزشکارانی که می‌خواهند به سرعت وزن کم کنند و در عین حال عضله و استقامتشان را نیز افزایش دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمرینات مختلفی می‌توانند بعنوان بخشی از تمرین اسید لاکتیک باشند، اما همه‌ی آنها شامل راندن بدنتان به سمت محدودیت‌هایش با استفاده از تمرین قدرتی می‌باشد. لطفا به یاد داشت باشید قبل از شروع هر نوع رژیم ورزشی یا کاهش وزن، اول با پزشکتان مشورت کنید.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک که گاهی اوقات به آن لاکتات هم می‌گویند، یک محصول جانبی ناشی از کار کردن عضلاتتان در هنگامی است که هیچ اکسیژنی برای سوخت رسانی به فرایندهای متابولیک بدن وجود ندارد، این امر معمولا در هنگام بلند کردن وزنه‌ها اتفاق می‌افتد. عضلات شما از گلوکز به جای اکسیژن، برای سوخت رسانی به انقباضات استفاده می‌کنند و گلوکز در نهایت به اسید لاکتیک تجزیه می‌شود.

هنگامیکه عضلات شما به حداکثر محدودیتشان رسیدند، مقدار اسید لاکتیک تولید شده، تا درجه‌ای افزایش می‌یابد که باعث احساس سوزش در عضلات شما می‌شود. این احساس سوزش، یک سیگنال است که اسید لاکتیک در حال کند کردن انقباضات عضله برای جلوگیری از آسیب سلولی می‌باشد.

نظریه تمرین اسید لاکتیک

علاوه بر ایجاد احساس سوزش، اسید لاکتیک باعث افزایش ترشح هورمون رشد و تستوسترون نیز می‌شود. هورمون رشد، عملکرد عضله را تحریک می‌کند، در حالیکه تستوسترون به تجزیه چربی کمک می‌کند. تمرین اسید لاکتیک، بدن شما را وادار می‌کند مقادیر بالایی از اسید لاکتیک را تولید کند، که هم رشد عضله را افزایش می‌دهد، و هم از دست دادن چربی را! مقدار هورمون رشدی که در تمرین اسید لاکتیک آزاد می‌شود، می‌تواند تا ۹ برابر مقدار تولید شده در شرایط عادی باشد!

کنار زدن محدودیت‌ها

به گفته‌ی نیک نیلسون، مربی رسمی تمرینات بدنسازی، تمرین اسید لاکتیک در ابتدایی‌ترین سطحش، نسبتا ساده است. هر تمرین مقاومتی که می‌توانید برای ۲۰ تا ۵۰ تکرار انجام دهید را انتخاب کنید. بعنوان مثال برای ساختن عضلات قفسه سینه‌تان می‌توانید پرس سینه انجام دهید.

این تمرین را به هر تعداد دفعاتی که می‌توانید انجام دهید، و فقط وقتی متوقف شوید که دیگر نمی‌توانید تمرین را انجام دهید. برای ۲۰ ثانیه استراحت کنید و سپس تمرین را برای هر تعداد تکراری که می‌توانید، دوباره تکرار کنید. بعد از آنکه ست دومتان را تمام کردید، دوباره برای ۲۰ ثانیه استراحت کنید. این ترتیب را برای ۶ تا ۱۲ ست در هر تمرین، تکرار کنید!

برای تمرین بی خطر، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید

تمرین اسید لاکتیک، از نظر تئوری ساده و آسان است، اما عوامل مختلفی می‌توانند بر میزان موفقیت آن اثر بگذارند، از جمله سطح باشگاه آذر شما و رژیم غذایی‌تان. برای دریافت حداکثر بهره از تمرین‌های اسید لاکتیکی و کاهش احتمال آسیب دیدگی، با یک مربی تایید شده و با تجربه کار کنید.

اگر از وزنه‌ها استفاده می‌کنید، یک مربی می‌تواند شما را تحت نظر بگیرد و همچنین دستورالعمل‌های دقیق‌تری در مورد تمرین در اختیارتان قرار دهد. و باز هم تاکید می‌کنم، فراموش نکنید قبل از شروع این نوع تمرین با پزشکتان مشورت کنید، بخصوص اگر دارو مصرف می‌کنید یا یک مشکل پزشکی دارید.

درباره : بدنسازی

در آسیا، یک بار قهرمان شدن در جام باشگاهها برای تیمهای ایرانی حکم همان دفاع از قهرمانی در چمپیونز لیگ را دارد. دو فصل پیاپی باید بهترین باشی، ستارههایت را حفظ کنی، میل به پیروزی را در بازیکنان زنده نگه‌داری و بجنگی. یک مبارزه نابرابر. پهنای قاره کهن لیگ قهرمانان را برای تیم‌های ایرانی دو فصله می‌کند و یکی از بازی‌های فینالشان را می‌اندازد ۹ صبح. این یک مورد برکاتی دارد برای خودش البته. مجبور می‌شوی بخشنامه کنی در مدارس فوتبال را پخش کنند و دستگیرت می‌شود در مدرسه غیر از درس خواندن کارهای دیگری هم می‌شود کرد. یادت هم می‌ماند در مدارس تهران با پروژکتور در آمفی‌تئاتر فوتبال را دیدند و در سیستان و بلوچستان نشسته روی زمین از گوشی آقای معلم که تکیه داده‌شده بود به تخته سیاه. در آسیا هم فاصله‌ات با دیگر تیم‌ها همین فاصله تهران تا سیستان است و باید بجنگی. با دلارهای حاشیه خلیج‌فارس بجنگی و آخرش پنجه بیندازی در پنجه غول‌های فوتبال مدرن شرق آسیا که نایک و سونی و سامسونگ و ال‌جی اسپانسرهای‌شان‌ هستند.

حماسه پرسپولیس تا این خاکریز آخر ۹ ماه طول کشیده است. حماسه‌ای که شاید بعضی نبردهایش به معجزه شبیه باشد و برخی روزهایش به افسانه، اما می‌دانیم اتفاقی نبوده است.

سه سال است در فوتبال ایران آقایی می‌کنند و دو دوره است که جزو چهار تیم برتر آسیا شده‌اند. شانس و اتفاق نمی‌تواند این نتیجه را برایتان در پی داشته باشد. پرسپولیس مزد ثباتی را می‌گیرد که با برنامه‌ها و مربی‌گری برانکو به دست‌ آوردند. ثباتی که اجازه نداد «خیریت»خواهی خودی‌ها و تحریم خارجی‌ها متزلزلش کند. نه یک سال تحریم خرید بازیکن و نه آنها که ترجیح دادند در این دوران تیمشان را تنها بگذارند، نتوانستند شورِ پیروزی پرسپولیس را از بین ببرند. پرسپولیس بر هرچه که داشت تکیه کرد، داشته‌هایی که روز به روز آب می‌شدند؛ برخی را شوق لژیونر شدن گرفت و بعضی را مصدومیت؛ پنجره‌های بسته هم نمی‌گذاشتند کسی را جای‌شان بگذارند. پرسپولیسی‌ها اما با هرچه که داشتند و دارند جنگیدند و رسیدند به پرافتخارترین تیم ژاپن. در زمانه‌ای که برای پاسخ به قیمت‌ها یا اسامی وزرا و روسای سازمان‌ها باید لحظه‌ای اخبار را چک کنی، ثبات در پرسپولیس جواب داد.

تیمی که نمی‌توانست با بازیکن و ستاره‌های خارجی تقویت شود، با رهبری یک فرمانده زنده نگاه داشته شد و به پیش رفت. هیچ چیز مهم‌تر از پرسپولیس نبود. بسته‌بودن پنجره‌های نقل و انتقال هم نتوانست برانکو را از پافشاری بر اصول حرفه‌ای‌اش عقب بزند. اصل پرسپولیس بود و هیچ‌کس بالاتر از آن نبود. اگر یک لحظه هم به بزرگی کار برانکو شک کردی یادت بیاور سردار آزمون با تفرعن خداحافظی کرد و بی‌عذرخواهی بازگشت به تیم کی‌روش. اگر زیاد اهل فوتبال نیستی هم خاطرت باشد در مجلس این کشور مصوبه‌ای را به رای گذاشتند تا یک شهردار را از اجرای یک قانون معاف کنند. این‌طور مطمئنا در اهمیت کار برانکو شک نمی‌کنی.

تابستان ۱۹۸۶، در ورزشگاه تب کرده آزتک‌های نیومکزیکو، دست خدا از آستین مارادونا بیرون آمد و هیمنه کشور پیروز جزایر مالویناس را در هم شکست. مارادونا بار دیگر زندگی را به آرژانتینی‌های سرخورده بازگرداند و اجازه داد سرشان را بالا بگیرند.

پرسپولیس اسیر پشت پنجره‌های بسته نقل و انتقالات و خالی از ستاره‌های بی‌وفا و خائن‌اش، در میان غول‌های ثروتمند و تشنه افتخار آسیا زنده ماند؛ پرسپولیسی که سلاحی جز جوانان همدل و مربی با تدبیرش نداشت.

می‌شود سال‌ها بعد در تاریخ خواند: در هنگامه مصائب ملت ایران، در پاییز ۱۳۹۷ دست راهنمای امید از آستین سرخ‌رنگ یک تیم فوتبال درآمد، یک تیم فوتبال سربلند که از میانه همه مشکلات زنده بیرون آمد و تا قله فوتبال آسیا رفت.

رضا مشتاقی

درباره : بدنسازی
صفحات سایت